AOC Chateauneuf du Pape rouge 2017

Katalogová cena s DPH: 749 Kč

Akční sleva 20 %

s DPH: 600 Kč

  • Skladem: 20 – 100 ks

Châteauneuf-du-Pape – se nachází severně od Avignonu, zhruba 10 km od Orange na levém břehu řeky Rhôny. Původní hornická vesnička se jmenovala Calcernier, ve 14. století ji ale papežové označili jako nový zámek - chateau neuf. Jako první si zde nechal zbudovat svou letní rezidenci papež Jan XXII., který zároveň založil v okolí vinice. Ty proslavily vesničku až do dnešních dob. Vinice v okolí Châteauneuf-du-Pape jsou zdrojem vinné révy, ze které se získává jedno z nejkvalitnějších francouzských vín. Vyrábí se až z třinácti povolených odrůd a vzniká tak víno rubínově červené barvy a bohaté chuti, které se nejčastěji pije k sýrům nebo k červenému masu. Dnes zde působí kolem 350 vinařů pečujících o vinice, které jsou pokryté velkými valouny. Tyto valouny zajišťují, že i přes noc bude půda a kořeny vinné révy prohřívány teplem, které získají během dne. Z původního papežského sídla dnes zbyly spíše jen rozvaliny na severním konci vesnice, ale proslulost zdejšího vína rozhodně neupadá-spíše naopak.

Odrůdy:

75% Grenache, 15% Syrah, 7% Mourvedre, 3% Muscardin

Půda:

Pískovcová hlína pokryta velkými valouny a oblázky.

Výroba vína:

Manuální sklizeň a 100% odstopkované hrozny.

Tradiční výroba probíhá v cementových nádobách s řízeným kvašením. Macerace probíhá po dobu 15 až 20 dnů pomocí přečerpávání a děrování. Druhé malolaktické kvašení slouží pro kultivaci taninů a zvýšení ovocného extraktu.

Stárnutí probíhá 9 měsíců v dubových sudech, potom je víno plněno do lahví.


Degustace:

Barva je tmavě červená s fialovými odlesky. Ve vůni je červené zralé ovoce (červený rybíz, ostružina, třešeň) a pepř s kořením.

Jídlo párování:

Perfektní je kombinovat se zvěřinou, jehněčím masem, dušeným hovězím masem a sýry.

Podávejte mezi 18 ° a 20 ° C.